preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Vinkovci

Login

Školska knjižnica

online katalog

elektire

       

vKnjižnica

       

ViDiK

     

Bookmarks

   

Teams

       

RASPORED ZVONJENJA

Prva smjena

  1. 8.00 – 8.45    
  2. 8.55 – 9.40    
  3. 9.50 - 10.35
  4. 10.40 – 11.25
  5. 11.30 – 12.15
  6. 12.20 – 13.05

Druga smjena

  1. 13.15 – 14.00  
  2. 14.10 – 14.55  
  3. 15.05 – 15.50
  4. 15.55 – 16.40
  5. 16.45 – 17.30
  6. 17.35 – 18.20

 

 

 

 

 

 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 30. 6. 2010.

Ukupno: 378845
Ovaj mjesec: 260
Danas: 2
Vremenik provjera

Individualni razgovori

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Živim život bez nasilja
Autor: Davor Karaula, 8. 4. 2014.

Policijska uprava vukovarsko-srijemska nastavlja, kao deveta po redu, provoditi aktivnosti u sklopu preventivnog projekta ''Živim život bez nasilja'', pa je tako 3. travnja u našoj školi održana interaktivna radionica i tematska predstava s ciljem podizanja svijesti kod djece i mladih o  neprihvatljivosti nasilja.

Radi se o preventivnom projektu koji u Hrvatskoj od 2010. godine provode Ministarstvo unutarnjih poslova i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), a kojoj se od tekuće školske godine kao partner priključilo Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta. Sam projekt je namijenjen učenicima sedmih razreda osnovnih škola.

Foto galerija


Preventivne aktivnosti u našoj školi započele su održavanjem interaktivne radionice, koju je provela policijska službenica za prevenciju Policijske uprave vukovarsko-srijemske Mirna Marić, te predstavnik nevladine organizacije ''Status M''. Radionica na temu nenasilja i tolerancije provedena je u svrhu izgradnje kulture nenasilja kod najmlađe populacije, s ciljem poticanja učenika na stvaranje pozitivnih stavova, koji su u skladu s pozitivnim vrijednostima društva u kojem žive te senzibiliziranja učenika na problem nasilja i nužnost njegovog prijavljivanja. Kroz zanimljivu prezentaciju i razgovor, učenici sedmih razreda naučili su kakvi sve oblici nasilja postoje, gdje mogu potražiti zaštitu u slučaju da su žrtve nasilja ili znaju nekog tko je žrtva nasilja te što sve policija poduzima kada dobije prijavu o nasilničkom ponašanju. Osim toga, djeci se skrenula pozornost i na važnost komunikacije u odnosima te na prihvaćanje kulture tolerancije, nenasilja i nediskriminacije, jer kao što su i upućeni - nitko ne zaslužuje biti zlostavljan. Nasilje u obitelji svaki je oblik tjelesnog, psihičkog, spolnog ili ekonomskog nasilja, a uzroci su različiti te se kreću od utjecaja tradicije i stereotipa, patrijarhalnog odgoja, kulturoloških različitosti u shvaćanju uloge žene u obitelji i društvu te samih individualnih karakteristika žrtve i počinitelja. Nastavno na predavanje policijske službenice vezala se provedba neformalne edukacije  „Zvonkov kviz – Kampanja Budi muško, mijenjaj pravila“ koju je proveo predstavnik  nevladine organizacije „Status M“.

Kazališna predstava u režiji Zijaha Sokolovića ''Nasilje – za nasilje nema opravdanja'' The/Arto, koja je razvijena u suradnji s nevladinom udrugom Riječi/Prave/Predstave održana je u prostoru škole, a gledali su je, uz naše sedmaše, i  predstavnici Ureda državne uprave Vukovarsko – srijemske te predstojnica osječke podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje Ivana Biljan,  s ciljem da ovaj projekt odnosno njegova poruka dopire do šire javnosti. U ovom dijelu programa, učenici uče misliti na nov način, kroz igru glumaca i neposrednu komunikaciju s glumcima, saznajući korisne informacije o različitim temama iz života, kombinirajući svoja iskustva s obrađenom temom. Što je sve nasilje i kako ga prepoznati? Koji su mitovi o nasilju? Kako reći NE nasilju? Navedena interaktivna predstava razotkriva različite situacije nasilja u svakodnevnom životu i na efektan, ali i edukativan način educira učenike o jednom od najvećih društvenih problema. Učenici su  aktivno sudjelovali u predstavi kroz neposrednu komunikaciju s glumcima što predstavlja odličnu metodu za usvajanje znanja i promišljanja o razornim posljedicama nasilja.

Za napomenuti je da ovoj priči nije kraj, budući da nas sa sedmašima  naše škole očekuje provedba i treće komponente ovog projekta tj. interaktivna parlaonica  kojom temeljem svog stečenog znanja i prikupljenih informacija u okviru sadržaja 1. i 2. komponente, učenici  daju  osobni osvrt i svoja razmišljanja na pitanja nenasilja, tolerancije i nediskriminacije s naglaskom na važnost zajedničkog društvenog angažmana. Aktivnosti u  sklopu ove komponente provodit će se u organizaciji županijskog koordinatora u osnovnim školama za provođenje školskih preventivnih programa prevencije nasilja (u svojstvu moderacije) uz aktivni angažman predstavnika policije. Planirana je i  procesna evaluacija učenika koja će se provesti nakon svih aktivnosti.

Osnovna poruka je, da,  bez obzira na sve, ZA NASILJE NEMA OPRAVDANJA.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju