Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Vinkovci

« Prosinac 2018 »

11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
11.12.2018. 09:52
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.
Koliko dnevno provodite za računalom?

Vremenik pisanih provjera

Statut škole

Plan rada škole

Ivan Goran Kovačić

Ivan Kovačić rodio se 21. ožujka 1913. u Lukovdolu u Gorskom kotaru po kojem se kao mladić prozvao Goranom i ne sluteći da će jedan nadimak slavom nadrasti jedno ime i postati pravom modom, da će ga nositi ljudi koji jedva da su ikada čuli i za Gorana i za Gorski kotar. Pisanjem se počeo baviti vrlo rano još u djetinjstvu. Pisao je pjesme, crtice, pripovijetke, a vrlo je cijenjen bio i kao kritičar i prevoditelj.

U prvim je lirskim pjesmama ponesen ljepotom zavičaja, i ona je, uz socijalnu problematiku, temeljno nadahnuće njegova stvaralaštva. Štokavskim je narječjem pisana zbirka pjesama Lirika dok je kajkavskim narječjem napisao pjesme ujedinjene u zbirku Ognji i rože.

Zbirka pripovjedaka Dani gnjeva već svojim naslovom upućuje na pobunu i to protiv tada aktualnih problema: siromaštva, ugnjetavanja, političkog pritiska… Kroz ovu smo zbirku imali priliku upoznati likove poput Jačice Šafrana, Jure Grešnika ili Ivana Tuče.

Ipak, mnogi se slažu da je Goran najprepoznatljiviji po poemi Jama u kojoj sažimlje doživljeno iskustvo, ali i ispisuje svoj tragični kraj. Na poetskoj je razini Jama pobjeda nad zlom, osuda zločina i trijumfa čovjekove slobode i dostojanstva.

Iako je Goranov život nasilno prekinut, u trideset je godina svoga stvaralaštva ostavio značajan trag pa s pravom možemo reći da mu pripada visoko mjesto u novijoj hrvatskoj književnosti.